Print this page

ده نكته براي خريد عينك كودكان

امتیاز
(0 votes)
05 مرداد, 1395

بیشتر والدین در یافتن عینکی با فریم مناسب که کودک مایل به استفاده از آن باشد و دوام کافی نیز داشته باشد، دچار مشکل هستند. با توجه به دور و نزدیک بینی چشم کودکان و شماره عینک، استفاده تمام مدت یا موقعیتی از عینک به وسیله پزشکان توصیه می شود...

 

به این معنا که برخی کودکان ممکن است در زمان انجام تکالیفشان نیازی به استفاده از عینک نداشته باشند و برخی تمام مدت مجبور باشند عینک بزنند. گاهی پزشکان نکته هایی در انتخاب فریم مناسب گوشزد می کنند ولی بیشتر وقت ها انتخاب فریم با خود شما و به کمک فروشنده است.

٩ نکته برای کمک به انتخاب فریم مناسب کودکان

1. لنز عینک

اگر طبق نسخه پزشک، لنز ضخیم تجویز شده باشد، بهتر است تا جای ممکن، فریم کوچک تری انتخاب کنید تا عینک خیلی ضخیم به نظر نرسد. همچنین استفاده از فریم های ضخیم و بزرگ احتمال تخریب یا تاری دید محیطی را بالا می برد. چه عینک تمام وقت تجویز شود و چه نه، بیشتر کودکان در استفاده از آن مخصوصا اگر اولین بارشان باشد، اذیت می شوند. پس باید فریم هایی که به چهره آنها می آید و ظاهرشان را بد نمی کند انتخاب کرد. علاوه بر این، باید کودکان را از انتخاب فریم های بسیار گران قیمت یا نامناسب بازدارید. فقط به خاطر داشته باشید که هدف واقعی باید انتخاب عینکی باشد که کودکتان از آن استفاده کند.

ترفند انتخاب لنزهای فتوکرومیک با ته رنگ تیره که ظاهری خوب دارد، بیشتر موثر است.


 

 

2. فریم پلاستیکی یا فلزی

فریم های پلاستیکی و فلزی هم برای پسران و هم دختران قابل استفاده اند. بسیاری از تولید کنندگان، سبک عینک های مناسب بزرگسالان را برای کودکان کپی می کنند. چون خیلی از کودکان دوست دارند شبیه بزرگ ترها به نظر برسند. درگذشته، برای کودکان بیشتر قاب های پلاستیکی به کار می رفت چون بادوام ترند و احتمال خم شدن و شکستگی آنها پایین تر است و سبک و ارزان قیمت تر هستند. اما در حال

حاضر بیشتر از فریم های فلزی که این ویژگی ها را نیز دارند، استفاده می شود.

با پرسیدن نظر پزشک، فلزی که برای کودک شما مناسب تر است و از آلیاژهای ضد حساسیت تهیه شده، انتخاب کنید. برخی افراد هم به آلیاژهای حاوی نیکل حساسیت نشان می دهند.


 

 

3. پل روی بینی مناسب

یکی از سخت ترین بخش های انتخاب عینک برای خردسالان که بینی آنها هنوز کاملا رشد نکرده، توجه به پل بینی مناسب است. فریم های پلاستیکی، پلی برای جلوگیری از افتادن عینک از روی بینی ندارند و عینک های فلزی بیشتر دارای پل های قابل تنظیم هستند که برای هر نوع بینی مناسب است. بسیاری از تولیدکنندگان فریم های پلاستیکی با دانستن این مشکل، قاب های مناسب بینی های کوچک تولید کرده اند. اگر بین پل بینی و پل عینک فاصله ای خالی بماند، انداختن لنز، باعث کج ماندن عینک روی صورت می شود. مهم است که عینک دقیقا در جای خود باقی بماند زیرا کودکان تمایل به نگاه کردن از بالای لنز دارند و عینک را در جای اصلی خود هل نمی دهند. چشم پزشک معمولا بهترین کسی است که می تواند در مورد متناسب بودن قاب نظر قطعی دهد.

 

4. مدل درست دسته ها

دسته هایی که پشت گوش می روند، به نگهداری عینک در جای صحیح و جلوگیری از جابجا شدن آن کمک می کنند.

برای نوزادان و کودکان نوپا، مدل هایی با دسته های سیمی که کاملا پشت گوش را می گیرند و بیشتر در قاب های فلزی به کار می روند، توصیه می شود نوعی دیگر از دسته ها دورتا دور سر بسته می شوند.

البته این نوع از قاب ها برای کسانی که تمام وقت عینک نمی زنند، به علت سختی گذاشتن و برداشتن عینک توصیه نمی شود.

 

 

Lollipop frame in Pink Swirl. Click here to see closeups of more colors.

.برای شیرخواران و کودکان نوپا قاب های Fisher-Price که به عینک های آبنبات چوبی نیز معروفند پل های بینی بسیار مناسب و دسته های سیمی تسمه ای دارند که بخوبی بدور گوش می پیچند وبطور محکم روی گوش استقرار می یابند

 

5. لولاهای انعطاف پذیر

دسته هایی با این نوع لولا ظاهر بهتری دارند. این نوع خاص از لولا اجازه می دهد تا دسته به بیرون هم قابلیت خم شدن داشته باشد. اگرچه این نوع دسته ها کمی گران تر هستند ولی صرفه اقتصادی دارند مخصوصا برای کودکان که در زمان گذاشتن و برداشتن عینک مراقب نیستند. همچنین از تنظیم مکرر و هزینه تعمیرات جلوگیری می شود.

اگر کودک با عینک خوابش ببرد یا در زمان بازی طولانی آن را به چشم داشته باشد، این نوع لولاها بسیار مفید هستند. همچنین در کودکان نوپا که سعی در بازی با عینک خود دارند، انتخاب این نوع لولاها توصیه می شود.

 

6. مواد سازنده لنز

پس از انتخاب فریم، نوبت به انتخاب لنز می رسد. لنز کودکان باید از پلی کربنات یا ماده ای به نام تریوکس ساخته شود چون این مواد سبک وزن و در برابر ضربه مقاوم هستند. این مواد در برابر اشعه مضر ماورای بنفش (UV) هم مقاوم اند و با مواد ضدخش پوشش داده شده اند. از نظر قیمت نیز با مواد پلاستیکی ضدخش و UV دار برابری می کنند. البته لنزهای تریوکس کمی گران ترند. بدترین نوع لنز برای کودکان، لنزهای شیشه ای هستند چون احتمال شکستن آنها وجود دارد و خطرناک هستند.

 

 

7. عینک ورزشی

لنزهای پلی کربنات در این نوع مناسب هستند چون در برابر ضربه مقاوم اند و از آسیب به چشم جلوگیری می کنند. برای حفاظت مطلوب از چشم در زمان ورزش با مشورت پزشک، عینکی که اطرافش پوشیده باشد، انتخاب کنید و سعی کنید فریم های بزرگ که بالا و پایین چشم را نیز دربرمی گیرند، انتخاب کنید تا از آسیب به کل ناحیه کره چشم جلوگیری شود.

 

8. ضمانت

عینک های با ضمانت نامه برای کودکان تهیه کنید که در صورت خرابی و آسیب بدون هزینه آنها را تعمیر می کنند. دقت کنید ضمانت نامه چه چیزهایی را دربرمی گیرد و سعی کنید ضمانت نامه هایی که شامل تعویض لنز در صورت خش شدید یا حساسیت در برابر نور و ایجاد تاری دید و... هستند، انتخاب کنید.

بدترین نوع لنز برای کودکان، لنزهای شیشه ای هستند چون احتمال شکستن آنها وجود دارد و خطرناک هستند.

 

9. عینک زاپاس (پشتیبان)

بهتر است برای کودک یک عینک اضافی نیز تهیه کنید که از نوع اسپرت باشد. اگر فروشنده تخفیفی قائل می شود، می توانید هر دو عینک را همزمان تهیه کنید.

همچنین اگر شماره چشم کودکتان تغییر نکند، می توانید عینک قدیمی اش را به عنوان زاپاس نگه دارید.

اگر فرزندتان تمام مدت عینک می زند، عینکی با لنزهای آفتابی یا فتوکرومیک را برای بیرون از منزل او تهیه کنید.

حتی با مشورت پزشک می توانید عینک قدیمی کودکتان را با تعویض لنز آن به عینک آفتابی تبدیل کنید تا در هزینه ها صرفه جویی شود.