Print this page

انتخاب عینک هایی که آخرین مدل و شیک باشند

امتیاز
(0 votes)
05 مرداد, 1395

انتخاب عینک هایی که  آخرین مدل و شیک باشند 

همانطور که انتخاب آخرین مدل عینک های آفتابی میتواند سرگرمی دلچسبی باشد ، ولی بدانید که عینک های آفتابی تنها چیزی بیشتر از یک مد گرایی ساده هستند .
در واقع ، لازم است از این عینک ها هر روز استفاده کنید . چرا ؟
شما در دوره جوانی بیشتر از افراد مسن تر  در خارج از خانه هستید . پس بیشتر  هم در مقابل اشعه ماورابنفش نور خورشید قرار میگیرید
 
همه ما بخوبی میدانیم که قرا گرفتن زیاد در معرض نور خورشید ، سبب آفتاب سوختگی میشود . حتی بودن زیاد در مقابل آفتاب سبب مشکلات چشمی جدی میشود که تا سنین بالاتر خود را نشان نمیدهند .
 

زیان های نور خورشید 

 
مطالعات زیادی نشان داده اند که اشعه ماورابنفش سبب کاتاراکت میشود . در مطالعه ای بر روی ٨٣٨ ماهیگیر ، محققین نتیجه گیری کردند که افرادی که عادت به استفاده از عینک آفتابی و کلاه لبه دار نداشتند ، سه برابر بیشتر دچار کاتاراکت شدند .
 
اشعه UV نور خورشید سبب آسیب قرنیه هم میشود . حتی پلک شما نیز به علت وجود بافتهای ظریفی که در پوست  اطراف پلک وجود دارد بیشتر از پوست مناطق دیکر بدن مستعد ابتلا به سرطان های پوستی ناشی از اشعه ماوربنفش  هستند. بعضی محققین معتقدند که اشعه ماوربنفش استعداد بیشتر ابتلابه ناخنک را نیز سبب میشود که بصورت بافت فیبروتیکی از ملتحمه روی قرنیه رشد میکند و گاه به علت آستیگماتیسمی که ایجاد میکند به کاهش دید بیمار می انجامد .
 
بعضی محققین نیز به امواج  قابل دیدن با طول موج کوتاه ( که بنام نور آبی نیز شناخته میشود ) بعنوان بخش دیگری از نورآقتاب توجه نموده اند . نور آبی شبیه نور ماورابنفش بوده و انرژی کمتری  دارد. تماس طولانی مدت با نور آبی میتواند به آسیب نقطه مرکزی شبکیه انسان یا همان دژنراسیون ماکولا بیانجامد که در واقع شایعترین علت کاهش دید افراد بالای ۵۵ سال در امریکاست .
 
موقعیت هایی هستند که چشمان شما را بمقدار بیشتری در معرض شعاع های ماوربنفش قرار میدهد . مثلا در تابستان و بویژه در ساعات میانی روز که تابش آفتاب شدیدتر است  چشمان شما به محافظت بیشتری نیاز دارد . 
همینطور مواقعی که تعطیلات را در سواحل دریا و یا مناطق کوهستانی بسر میبرید لازم است مراقبت بیشتری در مقابل نور آفتاب بعمل آورید . نور ماورابنفش هر قدر به خط استوا نزدیکتر و هرقدر در ارتفاعات بالاتری باشید شدیدتر است .
لامپ های برونزه کننده نیز شما را در مقابل دوزهای بالای تشعشعات ماورابنفش قرار میدهند . هنگام استفاده از این لامپ ها حتما از عینک های محافظی که در سالن ها ی آرایش وجود دارد استفاده کنید . عینک های آفتابی معمولی نمیتوانند محافظت خوبی در مقابل نور شدید و شعاع های چند جهتی ماورابنفش این لامپ ها ایجاد کنند .
 
همینطور مراقب  شعاع های ماورابنفش که از سطوح انعکاسی برمیگردند نیز باشید . بعنوان مثال سطح آب بطور قابل ملاحظه ای این شعاع ها را  به چشم شما میرساند و از اینرو بهنگام قایق سواری و یا کنار ساحل از عینک های مناسب استفاده کنید .
 
سطوح دیگری مانند برف ، شن ، سطوح سیمانی ، سطوح جاده و شیشه نیز  مقادیر فراوانی از شعاع های ماورابنفش را برمیگرداند.
 
در نهایت ، داروهای زیادی هستند که شما را به نور خورشید حساس تر میکنند . مثال هایی از این داروها آنتی بیوتیک ها ، آنتی هیستامین ها ، داروهای سولفا ، بعضی داروهای ضد افسردگی ، و قرص های جلو گیری از بارداری هستند .
 

ایا در هوای ابری نیز به عینک آفتابی نیاز دارید ؟ 

 
ایا من در زمستان  یا در هوای ابری هم به عینک آفتابی نیاز دارم ؟ اگر عینکی هستم چه کنم ؟ ویا اگر از کنتاکت لنز های بلوک کننده UV استفاده میکنم باز هم به عینک آفتابی احتیاج دارم ؟
 
بله ، بله ، بله ، و بله . شعاع های UV در زمستان خفیف ترند ، ولی هنوز هم میتوانند مضر باشند . همینطور در هوای ابری : شعاع های UV از ورای ابرها نیز عبور نموده و از اینرو عینک های محافظ حتی در روز های ابری و بارانی هم لازم خواهند بود .
 
اگر شما از عینک های شماره دار معمولی استفاده میکنید بهتر است یک عینک آفتابی هم داشته باشید و یا حداقل شیشه عینک خود را فتو کرومیک کنید .
 
اگر از کنتاکت لنز استفاده میکنید ، میتوانید از عینک آفتابی بدون شماره همراه با کنتاکت لنز استفاده نمایید . علاوه بر بلوک کردن شعاع های UV ، عینک های آفتابی مانع برخورد باد به چشمان شما و مانع از خشکی بیش از حد چشم شما در حضور کنتاکت لنز شده و از رسیدن گرد و غبار و ذرات مضر موجود در هوا جلوگیری میکنند .
 
حتی اگر کنتاکت لنز های شما بلوک کنند ه شعاع های UV هم باشند ، لازم است که همه چشمتان و نه فقط بخشی از قرنیه را که زیر کنتاکت لنز قرار میگیرد از نور آفتاب حفاظت کنید .برای این منظور استفاده از عینک آفتابی را به شما توصیه میکنم .

 

شیشه های های ضد افتاب 

 
برای حفاظت مناسب پوست و چشمتان در مقابل آفتاب ، از عینک های آفتابی که صد در صد شعاع های UV آفتاب را بلوک میکنند استفاده نمایید . خوشبختانه ، میزان محافظت از از UV ربطی به گرانی عینک نداشته و بسیاری از عینک های ارزان هم از چنین قابلیتی برخوردارند .
 
قابلیت حفاظت از UV معمولا به رنگ شیشه هم بستگی نداشته و در انتخاب رنگ شیشه بنوعی آزادی عمل دارید .
 
شیشه های خاکستری معمولترین شیشه ها هستند . این شیشه ها معمولا طبیعی ترین رنگ را ایجاد کرده و باعث بهم ریختن درک نور طبیعی نمیشوند .
شیشه های قهوه ای نیز انتخاب های خوبی بوده ، رنگ را تغییر جزیی میدهند ، ولی به این علت که باعث بهبود کنتراست میشوند ، انتخاب هایی عالی برای رانندگی یا فعالیت های مشابهی هستند که نیاز به دیدی دقیق دارد .
علاوه بر رنگ خاکستری و قهوه ای ، زنگ های متعدد دیگری مثل سبز ، آبی ، کهربایی ، و صورتی هم در بازار موجودند . اما توجه داشته باشید بعضی از این رنگ ها بطور قابل ملاحظه ای روی درک شما از رنگ تاثیر داشته ، و حتی ممکن است در تشخیص علایم ترافیکی شما را دچار مشکل کنند ( بعنوان مثال ، در تشخیص نور سبز چراغ قرمز )
 
میزان تیرگی شیشه نکته مهم دیگری است که باید د ر نظر داشته باشید . در نور شدید ، روز های آفتابی و روی آب ، ممکن است به یک لنز خیلی تیره نیاز داشته باشید . ولی برای رانندگی  که ممکن است مرتبا شرایط نوری بین آفتابی و ابری تغییر کند ، تیرگی کمتر شیشه عینک انتخاب بهتر ومناسب تری خواهد بود .
 
مانند رنگ عینک ، قابلیت حفاظت از شعاع  UV ، به میزان تیرگی عینک نیز ارتباط ندارد . تا وقتی عینک ادعای ١٠٠٪ حفاظت از شعاع UV را دارد ، عملا هرگونه رنگ و تیرگی دلخواه شما قابل پذیرش است . بهتر است تیرگی عینک در حدی باشد که چشم شما از پشت عینک به سختی قابل تشخیص باشد .
 

عدسی های پلاریزه ، فتوکرومیک ، آینه  ای و سایه روشن 

 
علاوه بر رنگ و تیرگی شیشه ، ممکن است سلایق دیگری نیز در انتخاب شیشه تاثیر گذار باشد. اولین موضوع پلاریزه بودن یا نبودن شیشه است ، که نقش اصلی آنها در کم تر کردن انعکاس نور از سطوح افقی مانند سطح آب ، شیشه ، و یا سطوح دیگری از این قبیل است . فراموش نکنید که برف ، شن ، و آب بطور قابل ملاحظه ای نور آفتاب را از سطح خود منعکس مکنند . شیشه های پلاریزه دارای فیلتر های بخصوصی هستند که مانع رسیدن نور منعکس شده از این سطوح به چشم انسان میشوند .
شیشه های فتوکرومیک شیشه هایی هستند که در فضاهای پر نور بیرون از اتاق تیره شده و با بازگشت به داخل اتاق مجددا به رنگ قبلی خود بر میگردند . این عینک ها صد درصد محافظت در مقابل نور UV  را فراهم نموده و این امکان را فراهم میکنند که در محیط های بیرون از خانه مجبور به برداشتن عینک  شماره دار خود و زدن یک عینک آفتابی و یا زدن شیشه های آفتابی که روی عینک معمولی شما کلیپس میشوند نباشید.
 
با اینحال برای انکه رنگ این عینک ها تغییر کند لازم است حتما در معرض شعاع های UV قرار گیرید و از آنجایی که سایبان های کامیون ها ، اتوبوس ها ، و همینطور بسیاری از ماشین های معمولی مانع رسیدن مقادیر زیادی از شعاع های UV میشوند ، شیشه های فتوکرومیک ممکن است در موقع رانندگی ، روز های آفتابی و یا شرایطی از این قبیل به اندازه کافی تیره نشوند .
 
در اینگونه از موارد میتوانید با خرید شیشه های ضد آفتاب که بر روی عینک فتوکرومیک شما کلیپس میشوند ، از عینک خود در نور آفتاب تند وموقع رانندگی استفاده کنید .
 
عینک های آفتابی سایه روشن نوع دیگری از عینک های آفتابی هستند . تیرگی این عینک ها در تمام سطح شیشه یکسان نبوده و ممکن است از تیرگی نسبتا شدید در بالای شیشه تا تیرگی مختصر در قسمت بایینی شیشه متفاوت باشد .
 
شیشه هایی که قسمت پایینی انها خیلی کم رنگ است این امکان را میدهند که هنگام رانندگی بتوانید قسمت ها ی داشبورد را راحت تر ببینید . اشکال این عینک ها این است که به علت کم بودن تیرگی آنها در قسمت پایین شیشه ، نورهایی را که از سطح و از قسمت پایین خط نگاه ما برمیگردد بخوبی فیلتر نمی کنند ( این اشکال بیشتر در قایق رانی ، راه پیمایی در سطوح سفید و رنگ پریده ساحل های شنی  خودنمایی میکند )
 
عینک هایی آینه ای شدت نور رسیده به چشم را حتی بیشتر از عینک های آفتابی معمولی میگیرند و آنها را بازتاب میدهند . آینه ها ممکن است از نظر فردی که به عینک شما نگاه میکند  مات و یا غیر مات باشند .
 

کنترل کیفیت : فریم ها و شیشه های عینک 

 
بهنگام خرید عینک آفتابی کیفیت شیشه عینک نکته مهم دیگری است که باید در نظر داشته باشید . هیچگونه حباب ویا موجی از ورای شیشه و یا در نور انعکاسی از سطح آن نیابد وجود داشته اشد . همینطور دقت کنید تیرگی و رنگ شیشه وضعیت یکدستی داشته باشد
 
برای اینکه از حداکثر محفظت از UV در مقابل چشمان و صورت خود  برخوردار شوید ، عینکی را انتخاب کنید که پوشش خوبی در مقابل UV داشته باشد ، که در این ارتباط فریم هایی که چشم و صورت را بیشتر پوشانیده و شیشه های بزرگتری داشته باشند مناسب ترند .
 
بدیی است که فیت عینک باید بنحوی باشد که بخوبی روی صورت قرار گیرد . اگر میبینید که عینک مرتبا روی بینی شما لیز می خورد از عینک ساز بخواهید که آن را روی بینی شما تنظیم نماید .