ارسال به سراسر کشور

تحویل پست پس از یک روز از ثبت سفارش

گارانتی بازگشت وجه

بازگشت کالا دو روز پس از تحویل سفارش

پشتیبانی کاربران

از طریق واتس اپ و تماس تلفنی
8 بهمن, 1401

 

 

 

 

 

 

 

نحوه مراقبت از لنزهای تماسی

اگر لنزهای تماسی خود را به درستی تمیز، ضدعفونی و نگهداری نکنید، ممکن است به عفونت چشمی جدی مبتلا شوید. دستورالعمل های ارائه دهنده مراقبت از چشم خود را دقیق دنبال کنید

 

خطرات لنز تماسی

لنزهای تماسی قدیمی یا نا مناسب می توانند چشم شما را خراش دهند؛ همچنین می توانند باعث رشد رگ های خونی در قرنیه شوند، وضعیت خطرناکی که بینایی شما را تهدید می کند

قطره های چشمی می توانند لنزهای تماسی شما را با مشکل مواجه کنند، بهتر است از استفاده از هر نوع قطره چشمی هنگام استفاده از لنز خودداری کنید. با این حال، می توانید طبق توصیه چشم پزشک از قطره های مرطوب کننده یا قطره های روان کننده بدون مواد نگهدارنده استفاده کنید

اگر چشمان شما بسیار قرمز، دردناک، آبریزش یا حساس به نور است، لنزهای تماسی خود را درآورید و فوراً با چشم پزشک تماس بگیرید.

اگر دید تاری دارید یا متوجه ترشحات (تراوش یا چرک) از چشمتان می‌شوید، همین کار را انجام دهید. اینها می توانند علائم مشکلات جدی چشم باشند

 

از لنز خود به درستی مراقبت کنید

قبل از قرار دادن مجدد لنز، باید هر لنز تماسی را که از چشم خود جدا می کنید تمیز و ضد عفونی کنید. انواع بسیاری از سیستم های پاک کننده وجود دارد، انتخاب بستگی به نوع لنز مورد استفاده شما دارد، اگر آلرژی دارید یا اگر چشمان شما تمایل به تشکیل رسوب پروتئین دارند  ، حتما از چشم پزشک خود بپرسید که از چه نوع محلول های پاک کننده ای باید استفاده کنید

برای جلوگیری از عفونت های خطرناک چشم، مراقب تمیز کردن و نگهداری صحیح لنزهای خود باشید

 

چند کاری که باید انجام دهید

1-برنامه ای را که چشم پزشک برای استفاده و تعویض لنز به شما می دهد رعایت کنید

2-دستورالعمل‌های پزشک، سازنده لنزهای تماسی و سازنده محلول تمیزکننده لنز را برای تمیز کردن و نگهداری لنزها دنبال کنید. اگر لنزهای خود را برای مدت طولانی در جعبه نگه می دارید، دستورالعمل های خود را بخوانید تا ببینید آیا باید قبل از پوشیدن آن ها را دوباره ضدعفونی کنید یا خیر ، اگر لنزهای تماسی خود را به مدت 30 روز یا بیشتر بدون ضدعفونی مجدد نگهداری کرده اید، هرگز از آنها استفاده نکنید.

3-لنزهای تماسی می توانند به مرور زمان پیچ و تاب بخورند و قرنیه شما تغییر شکل دهد، برای اینکه مطمئن شوید لنزهای شما به درستی روی قرنیه شما فیکس می شوند  و نسخه برای شما مناسب است، به طور منظم به چشم پزشک مراجعه کنید.

4-از دوش گرفتن، شنا کردن، استفاده از وان آب گرم یا انجام هر کاری که در آن آب وارد چشمان شما می شود، هنگام پوشیدن لنز های تماسی خودداری کنید.

با لنزهای روزانه نخوابید.5-

 

از لنز های تماسی خود با دستور العمل زیر ، با دقت استفاده کنید

دست های خود را با آب و صابون بشویید و قبل از دست زدن به لنزهای تماسی با حوله بدون پرز خشک کنید

هرگز لنز را در دهان خود قرار ندهید تا آنها را خیس کنید،بزاق دهان محلول استریل نیست

لنز ها را در آب (شیر آب یا آب استریل) نشویید یا نگهداری نکنید

هرگز از محلول نمک خانگی استفاده نکنید

برای ضد عفونی کردن لنزهای خود از محلول نمکی یا قطره های مرطوب کننده مجددا استفاده نکنید. ضدعفونی کننده نیستند

هر بار که لنزهای تماسی خود را تمیز و ضدعفونی می کنید از محلول جدید استفاده کنید. هرگز از محلول قدیمی استفاده مجدد یا پر نکنید

محلول لنز تماسی را در بطری دیگری نریزید، محلول دیگر استریل نخواهد بود

 

مراقب جعبه لنز خود باشید

جعبه لنز تماسی خود را تمیز نگه دارید، آن را با محلول لنز تماسی استریل (نه آب لوله کشی) بشویید ؛ سپس درب خالی را باز بگذارید تا در هوا خشک شود

جعبه را حداقل هر 3 ماه یکبار یا در صورت ترک خوردن یا آسیب دیدگی فورا تعویض کنید

 

آیا لنز ها برای شما مناسب هستند؟

میلیون ها نفر استفاده از لنزهای تماسی را انتخاب می کنند؛ با این حال، لنز های تماسی  برای همه مناسب نیستند، ممکن است به دلایل زیر نتوانید از آنها را استفاده کنید:

_عفونت های چشمی زیادی دارید

_آلرژی شدید یا خشکی چشم دارید که درمان آن سخت است

_شما در جایی کار می کنید یا زندگی می کنید که گرد و خاک بسیار زیاد است

_شما نمی توانید به درستی از لنزهای تماسی خود مراقبت کنید

_قرنیه و لایه اشکی شما باید سالم باشد تا راحت باشید و با لنزهای تماسی به وضوح ببینید

برای استفاده ایمن از لنزهای تماسی، باید متعهد باشید که از آنها به درستی مراقبت کنید و در صورت نیاز آنها را تعویض کنید. با چشم پزشک یا سایر متخصصان مراقبت از چشم در مورد  نیازها و انتظارات بینایی خود صحبت کنید. آنها می توانند به شما کمک کنند تصمیم بگیرید که آیا لنزهای تماسی گزینه خوبی برای شما هستند یا خیر

 

منبع مقاله: گالری عینک نوین

26 دی, 1401

خستگی چشم با کامپیوتر

خستگی چشم با کامپیوتر از شایع‌ترین مشکلات بشر امروزی است. از آنجا که بسیاری از مردم این روزها از کامپیوتر استفاده می‌کنند، ناراحتی‌ها و خستگی‌های چشم بیماری شایعی است که در بیشتر مردم پدیدار می‌شود.

مطالعات علمی متعددی ثابت کرده که در ۵۰ تا ۹۰ درصد افرادی که روزانه چندین ساعت از وقت خود را به نگاه کردن به صفحه نمایش کامپیوتر اختصاص می‌دهند، خستگی چشم و دیگر مشکلات بینایی ظهور می‌یابد.

این نشانه‌ها ممکن است به صورت خستگی فیزیکی، کاهش بازدهی و افزایش تعداد اشتباهات کاری بروز کنند. یا فقط به شکل قرمزی یا پرش چشم پدیدار شوند.

برای کاهش خطر ابتلا به خستگی چشم ناشی از استفاده از کامپیوتر ۶ راهکار وجود دارد که ما در ادامه برایتان نوشته‌ایم. تا انتهای این مطلب با لوناتو همراه باشید.

۱- تست بینایی بدهید

اگر عادت کنید که هر چند ماه یک بار تست بینایی بدهید از بسیاری از مشکلات چشمی می‌توانید پیشگیری کنید. اگر بیشتر از یک سال است که به چشم‌پزشکی یا اپتومتریست مراجعه نکرده‌اید، توصیه می‌کنیم در سریع‌ترین زمان این کار را انجام دهید.

حین معاینه حتما به پزشک بگویید که چند ساعت در روز از کامپیوتر استفاده می‌کنید. بهتر است پیش از مراجعه به چشم پزشکی حتما فاصله چشم خود از نمایشگر کامپیوتر را اندازه بگیرید و آن را همراه داشته باشید.

– از نور مناسب برای کار استفاده کنید

خخستگی چشم با کامپیوتر اغلب بدنبال نور شدید و روشن به وجود می‌آید. حتی نور خورشید که از پنجره‌ها وارد اتاق می‌شود نیز می‌تواند در فشار آوردن به چشم‌ها موثر باشد. سعی کنید نور نمایشگر را کمتر از آن چیزی که در همه محیط‌های اداری هست قرار دهید.

برای کاهش نور فضا می‌توانید پرده‌ها را بکشید، نور سقفی را کم کنید. تا حد امکان کامپیوتر خود را در محلی بگذارید که کنار پنجره باشد نه پشت یا جلوی آن.

ترجیحا زیر نورهای فلورسانت با کامپیوتر کار نکنید. از هالوژن یا نورهای غیرمستقیم برای روشنایی اتاق استفاده کنید تا شدت نور روی چشم‌ها فشار زیادی وارد نکند. نورهای فلورسنت در شرکت‌ها به‌وفور مورد استفاده قرار می‌گیرند. بازتاب این نور در مانیتور باعث خستگی چشم شما می‌شود. بهتر است به جای نور مهتابی از چراغ‌های رومیزی استفاده کنید و آنها را طوری تنظیم کنید که از کنار به صورت غیر‌مستقیم به مانیتور بتابد.

خستگی چشم

 

بازی و استفاده مداوم از وسایل دیجیتالی باعث خستگی چشم‌ها می‌شود.

 

۳- بازتاب نور را کاهش دهید

بازتاب نور نمایشگر که روی دیوار یا میز می‌افتد هم می‌تواند به اندازه نور مستقیم آزاردهنده باشد. بهتر است روی صفحه نمایش کامپیوتر یک لایه محافظ نور نصب کنید. یا در صورت امکان، دیوارهای اتاق کار را به جای سفید، رنگ‌های تیره‌تر بزنید تا بازتاب کمتری داشته باشند.

در اینجا هم لازم است یادآوری کنیم که بهتر است پرده‌ها را بکشید و نور را کاهش دهید.

اگر عینکی هستید، حتما از پوشش ضد بازتاب روی عدسی عینک استفاده کنید. این پوشش‌ها تابش نور به چشم را تا حد زیادی کاهش می‌دهند.

برایکاهش خستگی چشم با کامپیوتر می توانید از عینک‌های مخصوص کار با کامپیوتر که حالت ضدانعکاسی دارند استفاده کنید. این عینک‌ها مجهز به شیشه‌های زرد کمرنگ هستند و نور آبی ساتع شده از مانیتور را خنثی می‌کنند. این عینک‌ها کمی درشت‌نمایی نیز می‌کنند و امکان مطالعه متون را ساده‌تر می‌کنند.

– صفحه نمایش کامپیوتر را به‌روزرسانی کنید

اگر هنوز از مانیتورهای بسیار قدیمی استفاده می‌کنید توصیه می‌کنیم در اولین فرصت آن را به نسخه جدیدتری به‌روزرسانی کنید. اغلب نمایشگرهای LCD سطح ضدبازتاب دارند که به راحتی هر چه بیشتر چشم‌ها کمک می‌کنند. اما مثلا CRTهایی قدیمی (که کمتر کسی از آنها استفاده می‌کند) همیشه پرش نور داشتند و این مساله باعث خستگی بسیار سریع چشم‌ها می‌شد.

اگر نمایشگری که در حال حاضر استفاده می‌کنید پرش نوری دارد، باید بدانید که خیلی زود سبب خستگی و بروز ناراحتی‌های چشمی خواهد شد. پس برای سلامت بیشتر خود آن را تعویض کنید.

باید بدانید اگر سرعت رفرش تصویر در صفحه نمایش کمتر از ۷۵ هرتز باشد، فشار بیشتری را به چشم‌ها وارد خواهد کرد.

هنگام خرید نمایشگر جدید حتما نمونه‌ای را انتخاب کنید که رزولوشن بالایی دارد. آنهایی که آرایه نقطه‌ای ریزتری دارند (۲۸ میلی‌متر یا کمتر) گزینه‌های بهتری بشمار می‌روند زیرا تصاویر را زنده‌تر و واضح‌تر نمایش می‌دهند.

 

خستگی چشم با کامپیوتر

 

توصیه می‌کنیم نمایشگرهای بزرگ انتخاب کنید که حداقل ۱۹ اینچ اندازه داشته باشند.

 

۵- تنظیمات صفحه نمایش را درست کنید

با درست تنظیم کردن صفحه نمایش کامپیوتر می‌توانید تا حد زیادی از خستگی چشم با کامپیوتر پیشگیری کنید. به طور عمومی، این تنظیمات باید به شکل زیر باشند:

نور: نور صفحه نمایش را با نور محیط برابر کنید. برای اطمینان از این موضوع می‌توانید رنگ سفید صفحات وب را معیار قرار دهید. اگر خیلی سفید بود یعنی بیش از حد روشن است. اما اگر توسی یا تار دیده می‌شد، یعنی بیشتر از حد مجاز تاریک است.

اندازه و کنتراست نوشته‌ها: متن را به اندازه‌ای بزرگ کنید که کاملا خوانا باشد. مخصوصا وقتی یک داکیومنت تهیه می‌کنید همیشه صفحه را سفید و نوشته را سیاه انتخاب کنید تا با کنتراست مناسب از خسته شدن چشم‌هایتان پیشگیری شود.

دمای رنگ: این یک عبارت تکنیکال برای توصیف نورهای محسوسی است که از نمایشگر رنگی متصاعد می‌شود. نور آبی نوری با طول موج کوتاه است که با خستگی چشم‌ها ارتباط مستقیم دارد. به این معنی که نورهایی با طول موج بلند، فشار کمتری به چشم‌ها وارد می‌کنند.

وقتی دمای رنگ نمایشگر را کم کنید، میزان انتشار نور آبی کاهش می‌یابد و در نتیجه خستگی کمتری به چشم‌ها وارد می‌شود.

در ویندوز می‌توانید از طریق کنترل پنل این تنظیمات را انجام دهید. در مک این تنظیمات در Systems Preferences در فولدر اپلیکیشن‌ها در فایندر قرار دارد.

اندازه نوشته و رنگ آن روی صفحه نمایش دیجیتال: برای پیشگیری از خستگی چشم‌ها اندزه متن چقدر باید باشد؟ به گفته کارشناسان باید سه مرتبه بزرگ‌تر از کوچکترین اندازه‌ای باشد که از فاصله نرمال می‌توان مشاهده کرد.

بهترین ترکیب رنگ برای چشم‌ها، متن سیاه روی صفحه سفید است. به طور کلی، رنگ تیره روی صفحه روشن، کنتراست بهتری می‎سازد و فشار کمتری به چشم وارد می‌کند.

اگر از کاربران ویندوز ۷ هستید می‌توانید اندازه و رنگ نوشته‌ها را از قسمت کنترل پنل تنظیم کنید. گزینه Display را که انتخاب کنید از آنجا می‌توانید حتی نور و رزولوشن نمایشگر را نیز تغییر دهید تا به بهترین حالت برای چشم‌هایتان برسید.

 

خستگی چشم با کامپیوتر

بد نیست بدانید افرادی که از لنز تماسی استفاده می‌کنند بیشتر از بقیه مردم در معرض خستگی چشم در نتیجه استفاده از کامپیوتر قرار دارند.

۶- زیاد پلک بزنید

بهتر است هنگام کار کردن با کامپیوتر به طور مرتب پلک بزنید. این کار باعث حفظ رطوبت چشم‌ها می‌شود و از خشکی چشم و ایجاد سوزش و قرمزی چشم‌ها نیز تا حد زیادی کم می‌کند.

اغلب مردم هنگام کار با کامپیوتر خیلی کم پلک می‌زنند. یعنی تقریبا یک سوم حالت طبیعی پلک می‌زنند و این می‌تواند باعث بروز سندرم خشکی چشم شود. به این خاطر که پوشش اشکی چشم‌ها که به حفظ رطوبت چشم کمک می‌کند خیلی سریع تبخیر می‌شود.

همچنین باید توجه داشته باشید که محیط اغلب دفترهای کاری بسیار خشک است و این مساله هم به سریع‌تر تبخیر شدن اشک‌ها کمک شایانی می‌کند. در نتیجه فردی که در چنین محیط خشکی با کامپیوتر کار می‌کند و دایم به آن زل زده، در معرض خطر ابتلا به خشکی چشم قرار دارد.

برای درمان این معضل می‌توانید از قطره‌ های اشک مصنوعی استفاده کنید. این قطره‌ها همچنین قرمزی چشم‌ها را نیز برطرف می‌کنند. مواد تشکیل دهنده اشک مصنوعی باعث کاهش اندازه رگ‌های خونی در سطح چشم‌ها می‌شود. در نتیجه بدنبال استفاده از این قطره، خارش و سوزش چشم‌ها نیز کاهش می‌یابد.

یکی از روش‌های پیشگیری از ابتلا به خشکی چشم‌ها این است که هر ۲۰ دقیقه ۱۰ بار پشت سر هم پلک بزنید.

26 دی, 1401

وقتی با عینک چشم‌هایم تار می‌شود باید چه کار کنم؟

اگر تازه عینکی شده‌اید و هنوز به آن عادت نکرده‌اید، وقتی پس از گذاشتن عینک جدید چشم‌ها دچار سوزش، خارش، قرمزی شدند و دید تاری پیدا کردید، حتما عینک را بردارید و اجازه دهید تا چشم‌ها به حالت عادی بازگردند. سپس دوباره آن را استفاده کنید.

آیا عادت نکردن به عینک بعد از دو هفته عادی است؟

اگر پس از گذشت ۲ تا ۳ هفته همچنان احساس می‌کنید که دیدتان تار است و سرگیجه دارید، حتما به چشم پزشک یا اپتومتریست مراجعه کنید. زیرا ممکن است فریم یا عدسی مناسب وضعیت یا صورت شما نباشد و همین مسایل سبب بروز مشکل برایتان شده باشند.

آیا استفاده از عینک طبی چشم‌ها را ضعیف‌تر می‌کند؟

خیر استفاده از عینک برای اصلاح دور بینی، نزدیک بینی و آستیگماتیسم چشم را از آن چیزی که هست ضعیف‌تر نمی‌کند.

کوچک بودن لنز نسبت به نمره چشم می‌تواند مشکل ایجاد کند؟

عدسی‌های کوچک‌تر و باریک‌تر برای نمره‌های پایین عینک مناسب هستند. اما برای چشم‌های خیلی ضعیف یا چند کانونی باید از لنزهای بزرگ‌تر استفاده کرد تا بتواند به طور کامل به اصلاح ضعف دید بیمار بپردازد. کوچک بودن لنز نسبت به نمره چشم می‌تواند مشکلات منشوری بدنبال داشته باشید و صدماتی را به بینایی وارد کند.

26 دی, 1401

نزدیک بینی یا دور بینی چشم‌ها بر اساس اعداد موجود در Sphere (SPH) در نسخه پزشک اصلاح می‌شوند. به طور مثال، برای افرادی که چشم تک دید (سینگل ویژن) دارند، نسخه برای نزدیک‌بینی حداکثر -۲۰.۰۰ و برای دوربینی حداکثر +۱۲.۰۰ تجویز می‌شود.

دوربینی همانند نزدیک بینی و آستیگماتیسم مشکلی است که به بازتاب نور در چشم مربوط می‌شود.

دوربینی سبب می‌شود تا اشعه نور به درستی وارد چشم نشود و در نهایت تصاویر برای دیده شدن به درستی به مغز نرسند.

در حالت ایده‌آل، قرنیه و عدسی چشم در همکاری با هم تصاویر را با وضوح بالا روی سطح عدسی چشم متمرکز می‌کنند. اگر عمق چشم بسیار کوچک باشد یا اینکه جهت تمرکز روی اجسام مشکل داشته باشد، تصاویر در پشت شبکیه چشم تشکیل خواهد شد که در این صورت تصویری که به شبکیه منتقل می‌شود تار است و در نتیجه مغز هم تصاویر را تار می‌بیند.

گفتنی است، این تداخل در بینایی عموما موروثی است و اغلب بیماران از بدو تولد به آن مبتلا هستند.

نزدیک بینی هم درست برعکس دوربینی است. اگر دچار نزدیک‌بینی شده باشید نمی‌توانید علائم راهنمایی و رانندگی را بخوانید و اجسام دور را به‌راحتی ببینید ولی اجسام نزدیک خود را به‌راحتی می‌توانید ببینید.

از جمله علائم بالینی نزدیک‌بینی، سردرد و خستگی چشم هنگام رانندگی و ورزش است.

26 دی, 1401

عدسی دو دید بهتر است یا عدسی تدریجی؟

عدسی دو دید (دو کانونی / بایوفوکال) و عدسی‌ تدریجی هر دو این امکان را به فرد می‌دهند تا با یک عینک هم فاصله دور را به‌راحتی ببیند و هم از آن برای مطالعه استفاده کند.

در حالیکه عدسی دو کانونی دارای یک بخش مخصوص مطالعه (اغلب به شکل حرف D) است، عدسی تدریجی هیچ مرز و خط مشخصی ندارد و همزمان برای دور بینی و نزدیک‌بینی مناسب است. به همین خاطر از لنز پراگرسیو (تدریجی) می‌توان در تمام طول روز استفاده کردread more

عدسی‌های تدریجی (پراگرسیو)

این عدسی‌ها به طور همزمان به اصلاح دور بینی، میان بینی و نزدیک بینی می‌پردازد.

عدسی تدریجی

عدسی چند کانونی (مولتی فوکال) سنتی

عدسی دو دید

در حالیکه تکنولوژی عدسی عینک در طول سال‌ها با تغییرات فراوانی همراه بوده است، لنزهای تدریجی سنتی (یا معمولی) ۳ اصلاح بینایی یعنی نزدیک بینی، دور بینی و میانه بینی را به‌طور همزمان ارائه می‌کنند. به همین خاطر برای کسانی که با تازگی عینکی شده‌اند گزینه خوبی می‌توانند بشمار بیایند.

البته، به خاطر قدیمی بودن این فناوری ممکن است کمی انحراف غیرمرکزی داشته باشند و این مساله در مقایسه با طراحی پراگرسیو معمولی، یک مشکل به‌حساب می‌آید.

به دلیل همین مسایل منفی که طراحی سنتی بدنبال دارد، بیشتر کمپانی‌های سازنده عینک برای تولید عدسی‌های خود دیگر از آن استفاده نمی‌کنند.

عادت کردن به عدسی تدریجی

زمانی که برای نخستین بار از عدسی پراگرسیو استفاده می‌کنید یا حتی وقتی نمره عینک خود را عوض می‌کنید، ممکن است مدت زمان کوتاهی طول بکشد تا به آن عادت کنید. این دوره‌ی زمانی عادت کردن بین چند دقیقه تا چند روز و حتی یک ماه ممکن است به‌طول بیانجامد.

به منظور تسریع روند عادت کردن چشم به عینک با عدسی‌های تدریجی ما پیشنهاد می‌کنیم تا لنزهای پراگرسیو با سطح پشتی آزاد را انتخاب کنید.

همچنین توصیه می‌کنیم عینک جدید خود را در خانه یا اداره دایم به چشم داشته باشید و از عینک قبلی خود دیگر استفاده نکنید. اما برای رانندگی، فقط زمانی که چشم به لنز عینک طبی عادت کرد از آن استفاده کنید تا خطری متوجه شما نشود.

عدسی‌های تدریجی در سه نوع مختلف عرضه می‌شوند که در زیر به معرفی آنها پرداخته‌ایم.

عدسی مولتی فوکال (چند دید) استاندارد

عدسی دو دید

این نوع عدسی برای همه افراد مناسب است؛ چه آنهایی که تازه عینک استفاده می‌کنند و چه کسانی که قبلا هم عدسی پراگرسیو داشته‌اند. این عدسی‌ها، متناسب با حرکات چشم، بهترین و واضح‌ترین دید را برای فاصله‌های دور و نقاط نزدیک مهیا می‌کند.
به زبان ساده‌تر، لنز چند کانونی (مولتی فوکال) استاندارد برای دور بینی و نزدیک بینی طراحی شده و دیدی واضح و راحت برای فرد ایجاد می‌کند تا با یک عینک، همه مشکلات بینایی خود را برطرف کند.
البته گفتنی است این لنزها برای فعالیت‌های معمولی و روزمره مناسب هستند.

عدسی چند کانونی پرمیوم

عدسی چند کانونی پرمیوم، وضوح دید بسیار عالی از فاصله دور تا نزدیک ارائه می‌دهد به طوری که می‌توان گفت ۲۰ درصد دید عریض‌تر با فوکوس نرم مینیمال دارد تا عمق میدان دید متعادل شده و فاصله‌های دور، میانه و نزدیک را با وضوح کامل ببیند.

این طراحی عدسی نرم برای کسانی که وقت زیادی را برای نگاه به سوژه‌های میانه یا نزدیک سپری می‌کنند، مناسب است.

عدسی چند کانونی برتر

عدسی دو دید

طراحی این عدسی‌ها با تکنولوژی Digital-Ray-Path بهینه شده است به‌طوری که بهترین تعادل را بین دید دور، نزدیک و حتی میانه ایجاد می‌کند تا کاربر در طبیعی‌ترین حالت از عینک خود بهره‌مند شود.

این طراحی عدسی سخت برای کسانی مناسب است که می‌خواهند با یک عینک و یک عدسی همه فاصله‌های دور، نزدیک و میانه را با وضوح کامل ببینند و از عینک خود در تمام طول روز استفاده کنند.

عدسی دو دید (دو کانونی)

عدسی‌های دو کانونی اغلب با یک بخش مخصوص به شکل D عرضه می‌شوند که مخصوص نزدیک‌بینی است.

عدسی دو دید

عدسی دو دید R28 گرد

عدسی دو دید

بخش نزدیک بینی در این فرم از عدسی‌های دو کانونی گرد و دایره‌ای است.

عدسی دو دید D28 تخت

عدسی دو دید

بخش نزدیک بینی در این فرم از لنزهای دو کانونی به شکل حرف D است که بخش بالایی آن صاف و تخت و بخش پایینی آن خمیده است. این مدل، رایج‌ترین عدسی دوکانونی است.

عدسی دو دید D35 تخت

همانند مدل D28 بخش نزدیک بینی در این فرم از لنزهای دو دید نیز به شکل حرف D است با این تفاوت که اندازه بزرگ‌تری (۳۵ میلی‌متر) دارد.

عدسی دو دید C28 بالا گرد

بخش نزدیک بینی در این فرم از لنزهای دو کانونی به شکل حرف C است که در بخش بالای خود یک انحنا نیز دارد. از بالای این بخش نور کمتری منعکس می‌شود. این عینک‌ها به نسبت مدل‌های دیگر استفاده راحت‌تری دارند.

سوالات رایج در مورد عدسی دو دید و عدسی تدریجی

فرق عدسی دو دید و تدریجی چیست؟

عدسی دو دید دارای یک بخش مخصوص مطالعه (اغلب به شکل حرف D) است، عدسی تدریجی هیچ مرز و خط مشخصی ندارد و همزمان برای دور بینی و نزدیک‌بینی مناسب است. به همین خاطر از لنز پراگرسیو (تدریجی) می‌توان در تمام طول روز استفاده کرد.

عدسی دو دید چیست؟

بایوفوکال / دو کانونی یا دو دید به نوعی عدسی عینک گفته می‌شود که از دو نمره متفاوت تشکیل شده است. این نوع عدسی مختص کسانی است که هم در دید دور خود مشکل دارند و هم در دید نزدیک، همچنین مایل نیستند از دو عینک استفاده کنند. در عدسی دودید، از بخش فوقانی، جهت دید دور و از قطعهٔ پائین عدسی، برای دید نزدیک استفاده می‌شود.

مشخصات عدسی تدریجی عینک چیست؟

عدسی های دو دید تدریجی اساسا دید کامل و مناسب فراهم می کنند بدون اینکه خط دو کانونه بودن عدسی قابل رویت باشد. یعنی هیچ خطی که نشان دهنده دو دید بودن عینک است را ندارند.

چقدر طول می‌کشد به عدسی تدریجی عادت کنیم؟

عادت کردن به عدسی تدریجی حدود ۱۰ روز طول می‌کشد. اما در عوض، دید کامل و واضحی برای فرد ایجاد می‌کند. قیمت این عدسی‌ها نسبت به انواع تک دید بالاتر است زیرا منحصرا برای فرد ساخته می‌شود.

ادامه مطلب

26 دی, 1401

عادت کردن به عینک جدید خیلی هم آسان نیست و تقریبا همیشه با مشکلات و چالش‌هایی همراه است. از نمره جدید لنز (عدسی) عینک گرفته تا اولین استفاده از عینک همیشه دردسرهایی را برای کاربران بدنبال دارد.

اگر برای اولین بار است که عینک طبی استفاده می‌کنید، تا چندین روز احساس عجیبی خواهید داشت زیرا فریم عینک روی صورتتان حکم یک شئ اضافه را دارد که هنوز به وجودش عادت نکرده‌اید. اما پس از گذشت چندین روز، این احساس از میان خواهد رفت.

اما مساله اصلی برای این افراد و حتی کسانی که نمره عینکشان تغییر کرده این است که ممکن است با سردرد، سرگیجه یا اشک‌ریزش مواجه شوند.

در بیشتر مردم چند روز طول می‌کشد تا به شرایط جدید خود عادت کنند.

آیا عینک باعث بدتر شدن ضعف بینایی من می‌شود؟

بدون شک خیر. پیش از هر حرفی لازم است توضیح دهیم که مغز انسان برای سازگاری با شرایط جدید، یعنی تیز و قوی شدن چشم و دید به چند روز زمان نیاز دارد و این عوارض موقتی کاملا طبیعی هستند و جای نگرانی وجود ندارد.

اغلب چشم‌پزشک‌ها می‌گویند که عموما دو تا سه روز طول می‌کشد تا چشم به عینک جدید عادت کند. اما اگر اولین بار است که عینک می‌زنید این دوره ممکن است حتی تا دو هفته هم ادامه داشته باشد.

البته مثلا در مورد عینک‌های آستیگماتیسم و چند کانونی دوره عوارض طولانی‌تر از عینک‌های عادی است.

حتی تغییر فرم فریم عینک نیز در بینایی فرد تاثیر دارد. مثلا اگر در گذشته عینک مستطیلی داشته و اکنون به عینک گرد روی آورده، باید چند روز صبر کند تا بدن و مغز به این تغییر عادت کنند.

26 دی, 1401

نمره عینک طبی

نمره عینک طبی را چشم‌پزشک یا اپتومتریست تعیین می‌کند. شما به شخصه نمی‌توانید مشکلات بینایی خود را تشخیص دهید. تنها چیزی که متوجه می‌شوید این است که چشم‌هایتان ضعیف شده.

اما پزشک با چندین مرحله معاینه تخصصی به شما می‌گوید که به کدام یکی از عیوب انکساری چشم مبتلا هستید.

پس از این مرحله؛ نوبت انتخاب عدسی مناسب برای عینک طبی می‌رسد. یعنی نمره چشم تعیین شده، مشخص شده که نزدیک بینی، دور بینی یا آستیگماتیسم دارید و حالا وقت آن رسیده تا بهترین عدسی را برای عینک طبی خود انتخاب کنید.

با اینکه عینک و لنز آن را هم پزشک تجویز می‌کند یا حداقل می‌تواند به شما در انتخاب کند، اما ممکن است بخواهید عینک خود را عوض کنید. در این حالت باید بدانید چه جنسی برای نیاز شما مناسب‌تر است.

در واقع پیش از خرید عینک طبی باید از خود بپرسید چه لنزی (عدسی عینک) برای چه نمره چشمی مناسب است؟

در همین راستا ما در این مطلب، در این مطلب اطلاعات جامع در مورد عدسی‌های مختلف و اینکه کدام یک برای چه نمره چشمی مناسب است را در اختیارتان قرار داده‌ایم. تا نمره عینک طبی خود را اشتباه انتخاب نکنید.

اگر عینک طبی اشتباهی استفاده کنیم چه اتفاقی می‌افتد؟

اگر عینک طبی شما با نمره چشم‌هایتان یکی نباشد، سبب خستگی چشم‌ها خواهد شد. ممکن است سردرد هم به همراه داشته باشد. اما در حالتِ اصلی چشم تغییری ایجاد نخواهد شد. نشانه‌های خستگی چشم شامل موارد زیر است:

 • سوزش چشم و محیط اطراف آن
 • خارش چشم‌ها
 • خشکی چشم و افزایش اشک‌ چشم‌ها (اشک‌های آبکی و بسیار رقیق)
 • دوبینی یا تاری دید
 • سردردهای شدید و مستمر
 • احساس درد در ناحیه گردن، شانه و کمر به خاطر طرز تغییر دادن حالت بدن برای درست دیدن
 • اختلال در تمرکز
 • احساس سنگینی پلک‌ها
 • احساس خستگی
26 دی, 1401

راهنمای خرید عینک مطالعه

راهنمای خرید عینک مطالعه به شما کمک می کند تا بهترین انتخاب را داشته باشید؛ و متوجه شوید فرق عینک طبی با عینک مطالعه چیست؟

عینک مطالعه، همان عینک طبی نزدیک بین است.

عینک کالایی طبی است که به منظور مراقبت از چشم‌ها یا رفع عیوب آن استفاده می‌شود، ولی در صورتی که در انتخاب عینک دقت لازم انجام صورت نگیرد، نه تنها کمکی به حفظ سلامت چشم نمی‌کند بلکه منجر به آسیب‌های چشمی نیز می‌شود.

با اینکه عینک امروزه به عنوان یکی از ملزومات بهداشتی و سلامتی برخی از افراد جامعه به شمار می‌رود، اما هنوز فرهنگ استفاده صحیح از عینک جا نیفتاده و به گفته برخی کارشناسان استفاده صحیح از این وسیله نیازمند فرهنگ سازی مناسب است.

به طور مثال، بسیاری از بیماران در زمان نیاز به عینک نزدیک بین یا نیاز به تعویض عینک به منظور صرفه‌جویی در وقت و هزینه، با مراجعه به برخی مراکز ارائه دهنده عینک‌های مطالعه‌ی آماده، نسبت به تهیه این عینک‌ها اقدام می‌کنند. اما باید بدانید این عینک‌ها اغلب بی‌کیفیت و غیراستانداردند و عموما هم ساخت کشور چین هستند و به بینایی صدمه می‌زنند.

سیستم بینایی بخشی از سیستم اعصاب مرکزی بدن است که به طور مستقیم عملکرد مغز و قشر بینایی را تحت تاثیر قرار می‌دهد. به همین خاطر هر گونه نقصی در عملکرد این سیستم روی مغز هم تاثیرگذار است.

عوارض استفاده از عینک‌های طبی غیراستاندارد

باید بدانید که اگر تجویز شماره عینک و ساخت آن بر اساس استانداردهای مربوطه نباشد، سیستم بینایی مختل می‌شود و به دنبال آن فرد دچار کاهش تمرکز، بی حوصلگی، اختلال در یادگیری و کاهش کارایی در فعالیت‌های روزمره خواهد شد.

از بارزترین عوارض استفاده از عینک‌های طبی غیراستاندارد می‌توان به علائمی همچون سردرد‌های مزمن، سرگیجه، عدم تعادل عصبی، اختلال دید دو چشمی، تاخیر در درمان تنبلی چشم به ویژه در کودکان اشاره کرد.

با این تفاسیر شاید تصور کنید که انتخاب یک عینک مطالعه مناسب چندان کار آسانی نیست. به این خاطر که انواع متنوعی از فریم‌ها، عدسی‌ عینک و پوشش‌های لنز در بازار وجود دارند که خریدار نابلد را سرگردان می‌کنند.

اما فروشگاه اینترنتی لنز و عینک لوناتو با ارائه اطلاعات کافی در این رابطه قصد دارد انتخاب و خرید عینک طبی مناسب را برایتان آسان کند. تا انتهای راهنمای خرید عینک مطالعه همراهمان باشید.

 

عینک مطالعه
طول دسته عینک باید با توجه به فاصله عدسی تا چشم بیمار و همچنین فاصله کانونی عدسی طراحی شود.

اول مشخص کنید که عینک طبی آماده می‌خواهید یا سفارشی

عینک طبی آماده

خب احتمالا این سوال برایتان پیش آمده که ما در بالا تاکید داشتیم عینک طبی آماده نخرید و حالا داریم از انتخاب آنها صحبت می‌کنیم. برای شفافیت این موضوع باید بدانید، داروخانه‌ها و مراکز معتبر فروش عینک چنین مدل‌هایی را عرضه می‌کنند که بدون شک خرید از این مراکز بسیار مطمئن‌تر از خرید از دستفروشان یا مغازه‌های غیر معتبر است.

اما باید بدانید این عینک‌ها فقط یک کاربری دارند و عدسی‌های تدریجی یا چند کانونی را شامل نمی‌شوند. تنها مزیت عینک طبی آماده قیمت ارزان‌تر آن است. اما ما توصیه نمی‌کنیم.

عینک طبی سفارشی

بدون شک این گزینه بهتر از مورد بالاست. به این خاطر که نمره چشم‌های یک فرد با هم متفاوت است. حتی ممکن است بیمار به عارضه‌هایی همچون پیرچشمی یا آستیگماتیسم مبتلا باشد که با عینک طبی آماده نمی‌توان آنها را اصلاح کرد.

در ساخت عینک‌های طبی سفارشی، انتخاب عدسی مناسب و استاندارد با به کارگیری رنگ‌های مناسب، تعیین صحیح فاصله کانونی عینک و انتخاب فریم مناسب به گونه‌ای که شکل‌، اندازه‌، جنس و رنگ فریم مناسب با نمره چشم فرد، سن و شکل صورت بیمار باشد، اهمیت بسیاری دارد.

فاصله کانونی در واقع فاصله بین دو عدسی عینک از یکدیگر است که باید با فاصله دو مردمک چشم از یکدیگر مساوی باشد.

یکی از اشتباهات رایج در ساخت عینک‌های طبی عدم رعایت فاصله کانونی است که سبب ایجاد اثرات منشوری ناخواسته در عینک می‌شود.

فریم هم از جمله مواردی است که باید به گونه‌ای برای بیمار تنظیم شود که میدان بینایی کافی را فراهم کند. مناسب بودن زاویه میان صفحه فریم با صورت بیمار از موارد مهم در انتخاب فریم مناسب است که باید مدنظر گرفت.

راهنمای خرید عینک مطالعه

انتخاب طراحی مناسب عدسی‌ برای عینک طبی

لنز عینک طبی در چندین دسته‌بندی متفاوت عرضه می‌شود؛ انتخاب شما باید طرحی باشد که مشکلات بینایی‌تان را برطرف کند.

 • لنز تک دید: عدسی تک دید برای اصلاح دوربینی طراحی می‌شود. این عدسی را می‌توان برای هر فوکوسی تنظیم کرد از نزدیک تا متوسط.
 • لنزهای دو کانونی: این عدسی‌ها بخشی در پایین خود دارند که مخصوص مطالعه است و بقیه عدسی برای دیدن مسافت‌های دورتر طراحی شده است.
 • لنز تدریجی: این عدسی بدون اینکه مرز مشخصی بین بخش دوربین و نزدیک‌بین وجود داشته باشد، همه فواصل را تحت پوشش دارد. این لنز همچنین قادر است به اصلاح دید میانی هم بپردازد و در این حالت به جای دو کانونی بودن، سه کانونی طراحی می‌شوند.

برای انتخاب عدسی مناسب چشم خود باید حتما از اپتومتریست یا متخصص چشم و بینایی کمک بگیرید.

انتخاب شکل و اندازه مناسب لنز عینک بر اساس نمره چشم

لنزها در اشکال و اندازه‌های متنوعی طراحی و عرضه می‌شوند. عدسی‌های کوچک‌تر و باریک‌تر برای نمره‌های پایین عینک مناسب هستند. اما برای چشم‌های خیلی ضعیف یا چند کانونی باید از لنزهای بزرگ‌تر استفاده کرد تا بتواند به طور کامل به اصلاح ضعف دید بیمار بپردازد. کوچک بودن لنز نسبت به نمره چشم می‌تواند مشکلات منشوری بدنبال داشته باشید و صدماتی را به بینایی وارد کند.

فریم‌های فلزی بادوام‌تر از انواع پلاستیکی هستند

فریم‌های پلاستیکی در طیف وسیعی از رنگ‌ها، شکل‌ها و قیمت‌ها ارائه می‌شوند. بر اساس راهنمای خرید عینک مطالعه باید بدانید که فریم‌های فلزی، تیتانیوم یا دیگر آلیاژها عموما دوام بیشتر و طول عمر طولانی‌تری نسبت به نمونه‌های پلاستیکی دارند.

یتانیوم همچنین وزن سبکی هم دارد و بسیار انعطاف‌پذیرتر از فریم فلزی است. هنگام انتخاب فریم، از تناسب آن با صورت خود مطمئن شوید. همچنین پل‌های عینک و راحتی آن روی چشم‌ها را هم مورد آزمایش قرار دهید.

لنزهای ترایوکس و پلی‌کربنات سبک و ضد ضربه هستند

اگر قرار است مدت زمان زیادی را در بیرون از خانه سپری کنید و احتمال ضربه وارد شدن به عدسی عینکتان زیاد است، باید بدانید که لنزهای پلی‌کربناتی بسیار سبک و ضد ضربه هستند. ترایوکس هم نوع دیگری از عدسی ضد ضربه است.

وقتی صحبت از ایمنی چشم‌ها به‌میان می‌آید، بدون شک عدسی‌های پلی‌کربنات و ترایوکس بهترین انتخاب‌ها برای عینک طبی بشمار می‌روند.

هر دو عدسی ترایوکس و پلی‌کربناتی بسیار باریک‌تر و سبک‌تر از لنزهای پلاستیکی معمولی هستند. آنها همچنین قدرت ۱۰۰ درصدی در محافظت از چشم در برابر اشعه‌های فرابنفش خورشید را دارند و قادرند ۱۰ مرتبه بیشتر از عدسی‌های پلاستیکی در برابر ضربه مقاومت کنند.

از آنجا که احتمال شکستن و ترک خوردن عدسی پلی‌کربناتی بسیار کمتر از عدسی‌های پلاستیکی است، برای ساخت عینک‌های بدون فریم انتخاب مناسب‌تری بشمار می‌روند.

پلی‌کربنات شاخص پراکندگی و انکسار نور بیشتری نسبت به ترایوکس دارد (۱٫۵۸ در برابر ۱٫۵۳). در نتیجه، عدسی‌های پلی‌کربنات‌ ۱۰ درصد ضخیم‌تر از لنزهای ترایوکس هستند. همچنین لنزهای ترایوکس عدد آبه (Abbe) بالاتری دارند و می‌توانند دید پیرامونی دقیق‌تر با کمترین انحراف کروماتیک نسبت به عدسی‌های پلی‌کربناتی داشته باشند.

26 دی, 1401
شکل صورت و شکل فریم: به طور کلی، فریمی که برای فرد انتخاب می شود بایستی دارای خطوطی باشد که آن دسته از سطوح صورت را که از حالت ایده آل فاصله دارد را تعدیل نماید.

برترین‌ها: به طور کلی، فریمی که برای فرد انتخاب می‌شود بایستی دارای خطوطی باشد که آن دسته از سطوح صورت را که از حالت ایده آل فاصله دارد را تعدیل نماید.

راهنمای انتخاب عینک مناسب صورت تان

هفت شکل و تیپ صورت

۱. بیضی: نوع ایده آل شکل صورت به شمار می‌رود.

۲. مستطیلی: از حالت طبیعی باریک‌تر و درازتر می‌باشد و سطوح جانبی صورت نسبت به حالت بیضی، نسبت به یکدیگر موازی هستند.

۳. گرد: نسبت به حالت بیضی، کروی‌تر می‌باشد.

۴. مربعی: نسبت به حالت بیضی، جانبین صورت با یکدیگر بیشتر موازی هستند به علاوه صورت کوتاه و پهن‌تر نیز می‌باشد.

۵. مثلثی: قسمت پائینی صورت نسبت به قسمت بالای صورت پهن‌تر است.

۶. مثلثی وارونه: که ناحیه پیشانی پهن‌تر از ناحیه فک است.

۷. لوزی: قسمت مرکزی صورت پهن‌تر است و در بالا و پائین، صورت به طور قابل توجهی باریک می‌شود.

تاثیرگذاری در طول صورت

در انتخاب فریم اندازه عمومی و افقی فریم، میزان گردی و یا مربع بودن شکل فریم و رنگ قسمت قدامی فریم اهمیت دارند. بمنظور سادگی بیشتر در بحث شکل‌های مختلف فریم، می‌توان آن را در دو مقوله مورد بررسی قرار داد:

راهنمای انتخاب عینک مناسب صورت تان

۱. ابعاد فریم و اینکه آیا تاکید بیشتری بر قسمت بالا یا پایین فریم صورت گرفته است مثل فریم‌های با رنگ گرادیان عمودی و یا در تمامی قسمت‌های فریم تاکید یکسانی وجود دارد مثل فریم‌های با رنگ یکنواخت. این ملاحظات در ارتباط با درازا و پهنای صورت قرار می‌گیرد.

۲. چگونگی زاویه دار بودن و میزان گردی شکل فریم که در ارتباط با زاویه‌ها و میزان گردی صورت و چگونگی خط ابرو قرار می‌گیرد.

پهنای مناسب برای فریم برابر با پهن‌ترین قسمت ساختار استخوانی صورت است.

۳. به عنوان یک قاعده عمومی، هرچه صورت کشیده‌تر باشد، عمق فریم نیز باید بیشتر باشد. در این حالت فریم قسمتی از صورت را می‌پوشاند و به نظر می‌رسد که کشیدگی صورت کاهش پیدا کرده است.

۴. فریم‌های تیره‌تر که دارای رنگ یکنواخت هستند نسبت به فریم‌های گرادیان عمودی به کوتاه نمودن صورت‌های کشیده بیشتر کمک می‌کنند. لازم به تذکر است که هر فریمی که توجه شخص نظاره گر را به قسمت بالایی آن جلب نماید، جزء فریم‌های گرادیان عمودی محسوب می‌شود، نظیر فریم نخ نایلونی که قسمت بالای آن مشکی رنگ است. این فریم‌ها در کشیده نمودن صورت‌های پهن مفید هستند. در این حالت نواحی مرجع در تعیین ارتفاع صورت قسمت تیره بالای فریم و خط چانه صورت خواهند بود و بنابراین این فریم‌ها صورت را کشیده‌تر به نظر می‌رسانند.

هرچه دسته فریم بالاتر قرار گرفته باشد صورت را کشیده‌تر نشان می‌دهد و بالعکس. پس برای صورت‌های کشیده فریم عینکی که بخش انتهایی آن پایین‌تر قرار گرفته است مفید خواهدبود.

۵. در صورت‌های چاق و فربه، علاوه بر رعایت نکاتی که برای صورت‌های پهن رعایت می‌شود بهتر است از فریمی استفاده شود که حضور آن بر روی صورت کمتر نمایان باشد، نظیر فریم‌های ریملس، نخ نایلونی و یا فلزی نازک. همچنین به اندازه عمودی فریم نیز باید توجه داشت.

راهنمای انتخاب عینک مناسب صورت تان

تاثیرگذاری بر بالانس صورت

در صورت‌هایی که قسمتی از آن پهن‌تر از سایر نواحی است می‌توان با انتخاب فریم مناسب تعادل صورت را دوباره برقرار نمود. مثلا در صورت‌های مثلثی با قاعده پایین که ناحیه فک پهن‌تر از پیشنی است ملاحظات زیر را بایستی مدنظر داشت:

صرف استفاده کردن از عینک به دلیل جلب توجه به قسمت بالای صورت بر تعادل صورت می‌افزاید.

پهنای فریم طبق قاعده کلی بایستی تقریبا برابر با پهنای ناحیه فک باشد.

بهتر است از فریم‌های بیضی و یا فریم‌هایی که قسمت پایین آن شیب دار است استفاده گردد، چرا که فریمی که مستطیلی است خط صاف چانه را بیشتر تاکید می‌کند.

بهتر است فریم، رنگ تیره تری داشته باشد. اگر صورت کشیده است رنگ یکنواخت داشته باشد و اگر صورت کوتاه است در بالای فریم، رنگ تیره تری وجود داشته باشد.

از طرف دیگر در صورت‌های مثلثی با قاعده بالا فیت فریم مشکل‌تر است چرا که حضور فریم، توجه را به سمت قسمت پهن صورت متوجه می‌کند. به منظور کاهش توجه، فریم باید حداقل جلب توجه را داشته باشد. بایستی حداقل پهنا را داشتهب اشد چرا که اگر پهنای آن از پهنای سر بیشتر باشد توجه بیشتری به ناحیه بالای صورت جلب می‌گردد.

بهتر است ظریف باشد و رنگ ملایمی داشته باشد. فریم‌های ریملس و یا فلزی نازک با رنگ ملایم گزینه‌های خوبی می‌توانند باشند. فریم با شکل گرد می‌تواند حالت مثلثی صورت را خراب کند. این نوع صورت ظرافت جذابی به صورت ناتوان می‌دهد و بهتر است فریم انتخابی نیز ظرافت ویژه‌ای داشته باشد.

راهنمای انتخاب عینک مناسب صورت تان

خطوط فریم

تکرار کردن خطوط صورت بوسیله خطوط فریم، باعث تاکید بر خطوط صورت می‌شود که می‌تواند تاثیر مثبت یا منفی بر زیبایی صورت فرد داشته باشد.

قسمت بالایی فریم بایستی شکلی مشابه حالت ابرو‌های فرد داشته باشد و قسمت پایینی آن پیروی کننده خطوط گونه و فک باشد در غیر اینصورت هارمونی صورت از بین می‌رود.

بهترین فریم برای مردان طاس فریمی است که ریم بالایی آن در ناحیه ابرو مستقیم باشد، به این دلیل که ریم بالایی قسمتی از ناحیه پیشانی را می‌پوشاند و بنابراین کمی از ارتفاع زیاد پیشانی می‌کاهد.

مهمترین کاری که قسمت پایینی فریم می‌تواند انجام دهد اثر بالابرندگی صورت در اشخاص پیری است که صورت افتاده‌ای دارند. در صورتی که فریم پایینی نسبت به فریم بالایی توجه بیشتری جلب نماید چین‌های پایین رونده موجود در صورت‌های پیر را کمتر بنظر می‌رساند. اثر مهم دیگر فریم پایینی پوشاندن چین‌های زیر پلک در بعضی افراد است که در این حالت می‌توان از طریق انتخاب فریمی با فریم پایینی ضخیم و تیره این ناحیه را پوشاند.

راهنمای انتخاب عینک مناسب صورت تان

عواملی که در انتخاب رنگ فریم می‌توانند مدنظر قرار بگیرند

رنگ مو:

۱. برای مو‌های سفید، فریم‌های با رنگ آبی و قرمز کم رنگ مناسب می‌باشد.

۲. افراد با مو‌های ضخیم و تیره می‌توانند از فریم‌های تیره‌تر و جذاب‌تر استفادهنمایند، ولی افراد با مو‌های نازک و روشن بهتر است از فریم‌های ظریف و با رنگ روشن استفاده کنند چرا که یک عینک تیره و جذاب بر روی صورت فردی با مو‌های روشن و نازک جلب توجه بسیار بیشتری نسبت به صورت شخصی که دارای مو‌های تیره و ضخیم است می‌نماید.

۳. در ارائه فریم‌های فلزی، افراد با مو‌های بلوند، قهوه‌ای روشن و قرمز می‌توانند از فریم طلایی رنگ استفاده کنند و افراد با مو‌های سفید از فریم نقره‌ای رنگ. افرادی که دارای رنگ موی تیره یا مشکی هستند از هرکدام از این رنگ‌ها می‌توانند استفاده نمایند. برای شخصی که دارای مو‌های سفید کمی در اوایل میانسالی است، استفاده از فریم نقره‌ای رنگ تاکید بیشتری بر مو‌های سفید فرد کرده و وی را مسن‌تر جلوه می‌دهد بنابراین در اینگونه افراد استفاده از فریم با رنگ تیره‌تر توصیه می‌شود.

چشمان دارای PD زیاد یا کم

در افرادی که چشم‌های آن‌ها نسبت به پهنای صورت بسیار نزدیکتر به یکدیگر هستند بایستی از فریمی استفاده کنند که توجه کمتری را به قسمت مرکزی فریم جلب نماید پس بهتر است فریمی با پل بی رنگ و نواحی تمپورال مشخص استفاده گردد تا توجه شخص نظاره گر به نواحی تمپورال صورت جلب گردد. بالعکس برای شخصی که چشمانش نسبت به یکدیگر فاصله زیادی دارند، بهترین فریم، فریمی است که دارای پل بینی تیره رنگ و ضخیم می‌باشد که کمی پایین‌تر نیز قرار می‌گیرد.

راهنمای انتخاب عینک مناسب صورت تان

ضخامت فریم

هرچه صورت ظریف‌تر و کوچک‌تر باشد، می‌توان رنگ روشن تری برای فریم انتخاب کرد و بالعکس. همانند رنگ فریم، ضخامت‌های درشت و بیشتر (heavy) فریم برای صورت‌های با خصوصیات جدی‌تر و فریم‌های با ضخامت کم و نازک (light) برای صورت‌های لطیف و ظریف‌تر مناسب است.

مخصوصا کودکان و بانوان دارای صورت‌های ظریف را می‌توان با فیت کردن فریم‌های نازک و ظریف زیباتر جلوه داد، اما در صورت فیت فرمی با رنگ تیره و ظاهری درشت تر، در صورت این افراد بسیار کوچک و ضعیف‌تر به نظر خواهدرسید. هنگامیکه در انتخاب فریم درشت‌تر یا ظریف‌تر برای بیمار مردد هستید، همیشه فریم ظریف‌تر را به وی پیشنهاد دهید.

صورت‌های بیضی

هر نوع فریم با هر سبکی می‌توانند استفاده کنند. بهترین فریم برای این‌ها فریمی است که کمی پهن‌تر از پهن‌ترین قسمت صورت باشد. فریم‌های خیلی باریک یا خیلی پهن تعادل صورت را بهم می‌زند و مناسب نیستند.

راهنمای انتخاب عینک مناسب صورت تان

صورت‌های مستطیلی

فریم پهن همراه با اتصال دسته پایین‌تر در صورت‌های مستطیلی بهتر است فریم دارای رنگ یکنواخت باشد. دو قاعده کل:

۱. هرچه دسته فریم بالاتر قرار گیرد، صورت را کشیده‌تر نشان می‌دهد و هرچه دسته فریم پایین‌تر قرار گیرد کشیدگی صورت کمتر نمایان می‌شود.

۲. فریم‌هایی که قسمت بالایی تیره تری دارند در کشیده نمودن صورت مفیدترند نظیر فریم‌های نخ نایلونی.

صورت‌های گرد

فریم باریک و زاویه دار همراه با اتصال دسته بالاتر در صورت‌های گرد و مربعی بهتر است پل عینک باریک و شفاف باشد تا سبب شود چشم‌ها درشت‌تر دیده شوند.

صورت مثلثی

صورت مثلثی با قاعده بالا (فریم با حداقل پهنا با رنگ ملایم)

فریم‌های ریملس و یا فلزی نازک با رنگ روشن بهترین گزینه هستند. این نوع صورت ظرافت جذابی به صورت بانوان می‌دهد و بهتر است فریم انتخابی نیز ظریف باشد.

راهنمای انتخاب عینک مناسب صورت تان

صورت مربعی

فریم باریک و موازی با زاویه‌های صورت. گوشه‌های عینک کشیده و زاویه دار باشد، در صورت‌های مربعی نیز فریم با اتصال دسته بالاتر بهتر است. ترجیحا فریم مربعی نباشد، عرض فریم بیشتر از عمق فریم باشد.

صورت مثلثی قاعده پایین Triangle (فریم پهن با رنگ تیره)

در اینگونه صورت‌ها صرف استفاده از عینک، بر تعادل صورت می‌افزاید. بهتر است پهنای فریم تقریبا برابر پهنای ناحیه فک باشد. فریم بیضی یا مربعی مناسب‌تر است، زیرا فریم مستطیلی، خط صاف چانه را بیشتر تاکید می‌کند.

صورت‌های لوزی

مانند صورت‌های مثلثی با قاعده بالا، فریمی که حداقل جلب توجه را داشته باشد.

26 دی, 1401

کسانی که از عینک استفاده می کنند، ممکن است گاهی اوقات دچار تغییر نمره چشم شوند. اما آیا این تغییر نمره چشم نشان از وجود یک بیماری چشمی است؟ بدین منظور در این مطلب قصد داریم به دلایل تغییرات مکرر نمره چشم پرداخته و به صورت کاملا علمی آن را شرح دهیم.

 

دلایل تغییرات مکرر نمره چشم چیست؟

عوامل متعددی وجود دارد که سبب می شوند نمره چشم فرد تغییر کند، از جمله مهمترین آنها می توان به بیماری دیابت، ضربه به چشم، وراثت، مصرف برخی داروها، قرار گرفتن در معرض تشعشعات و کهولت سن، اشاره نمود. بیماری کاتاراکت (آب مروارید) و کراتوکونوس (قوز قرنیه) نیز دو بیماری چشمی تاثیرگذار بوده و از دیگر دلایل تغییرات مکرر نمره چشم می باشد که در ادامه به معرفی هر کدام می پردازیم.

ابتلا به آب مروارید

وجود هر گونه لکه بر روی عدسی و همچنین تیره شدن عدسی، باعث می شود تا پرتو های نور به خوبی متمرکز نشده و تصویری شفاف و دقیق بر روی شبکیه ایجاد نشود؛ این مورد در نهایت باعث می شود بینایی دچار اختلال شود. عدسی چشم یکی از اساسی ترین قسمت های چشم می باشد که در پشت عنبیه واقع شده است. این بخش از چشم وظیفه دارد تا با متمرکز نمودن شعاع های نوری بر روی شبکیه، تصویری واضح از اشیا را ایجاد نماید. در نتیجه می توان گفت که عدسی چشم از عناصر اصلی در عمل تطابق چشمی می باشد.
با افزايش سن در حقيقت ساختمان منظم پروتئین های عدسی چشم دچار اختلال می شود و با از هم گسیختگی اين ساختمان پروتئینی، لکه های تیره ای روی عدسی چشم به وجود می آيد كه با توسعه اين لكه ها عدسی شفافيت خود را از دست می دهد و در عبور دادن دقيق نور ناتوان می شود. در این موارد است که بیماری آب مروارید یا کاتاراکت در فرد تشخیص داده می شود.
به غیر از کهولت سن، علل دیگر این ابتلا به این بیماری را می توان به سابقه خانوادگی ابتلا به آب مروارید، چاقی و فشار خون بالا، قرار گرفتن طولانی مدت و بدون محافظت در مقابل آفتاب، سیگار کشیدن، مصرف الکل، استفاده طولانی از داروهای استروئیدی (کورتیکواستروئید ها)، سابقه جراحی چشم یا بیماری های التهابی چشمی، نسبت داد.

علائم بیماری آب مروارید

تاری چشم، حساسیت به نور، تغییرات مکرر نمره عینک، دوبینی در یک چشم، احتیاج به نور بیشتر برای مطالعه، کاهش دید در شب و محوی یا زرد شدن رنگ ها، از علائم شایع کاتاراکت یا آب مروارید می باشد. علائم نام برده شده می تواند ناشی از دیگر بیماری های چشمی نیز باشد پس اگر با یکی از موارد بالا روبرو شدید حتما به نزد چشم پزشک بروید. بهترین زمان عمل کاتاراکت چشم بسته به تشخیص دکتر چشم شما دارد.

درمان آب مروارید

با وجود اینکه بیماری آب مروارید را می توان با درمان هایی همچون عینک، لنز یا افزایش نور محیط بهبود بخشید، اما باید بدانید که تنها درمان موثر و قطعی در افراد مبتلا به آب مروارید جراحی عدسی کدر و مات و جایگزین نمودن آن با یک عدسی مصنوعی است. جراحی کاتاراکت معمولا به صورت سرپایی و با بی حسی موضعی انجام شده و طول درمان آن نیز 8 روز می باشد. در ادامه این مطلب قصد داریم به یکی دیگر از دلایل تغییرات مکرر نمره چشم بپردازیم که مطمئنا برای بسیاری از افراد تاکنون ناشناخته بوده است.

علت تغییر نمره چشم چیست؟ 

قوز قرنیه یا کراتوکونوس

کراتوکونوس یا قوز قرنیه (Keratoconus)، یکی دیگر از دلایل تغییرات مکرر نمره چشم می باشد که بسیاری از ما حتی نام این بیماری را هم تا به حال نشنیده ایم. قوز قرنیه یک بیماری کورنی چشمی می باشد که معمولا در سنین نوجوانی تا ابتدای دهه سوم زندگی ( 10 تا 25 سالگی ) بروز می کند. در این دوره سنی، به دلیل انعطاف پذیری بالای بافت قرنیه چشم، ممکن است این بافت از حالت تقریبا گرد و کروی خود خارج شده و با گذشت زمان حالتی مخروطی پیدا کند. حالت کروی قرنیه کمک می کند تا نور به طرز صحیحی متمرکز شود، اما بروز این بیماری سبب بالا رفتن آستیگمات شده و شكست نور و تشكيل تصوير در چشم فرد مبتلا متاثر گردد. این امر سبب می شود تا علائمی نظیر افزایش حساسیت به نور، احساس سوزش خفیف، تاری دید و كج و معوج شدن تصاویر، رخ دهد. بیماری قوز قرنیه می تواند تنها یک چشم را درگیر کند اما در 90 درصد موارد، هر دو چشم اين ویژگی را به درجات متفاوت دارند.
در ایران نیز شاهد گسترش مبتلایان به این بیماری هستیم، به طوری که از بین هر 1000 نفر، 3 تن مبتلا به قوز قرنیه می باشند. همچنین افرادی که دارای سابقه خانوادگی هستند، 10 درصد بیشتر از دیگران در معرض ابتلا به قوز قرنیه خواهند بود. بروز این بیماری چشمی می تواند مشکلاتی را در رانندگی و خواندن فرد ایجاد نماید. پس از آشنایی با بیماری قوز قرنیه به عنوان یکی دیگر از دلایل تغییرات مکرر نمره چشم، لازم است از علل ابتلا به این بیماری نیز مطلع شوید.

علت ابتلا به بیماری قوز قرنیه

با وجود اینکه تاکنون علت دقیق بروز این بیماری آشکار نشده، ولی در برخی موارد رد پایی از علل ژنتیکی را شاهد هستیم. ضمن اینکه قوز قرنیه در افراد دارای سابقه حساسیت های شدید فصلی و آلرژیک رایج تر است. مالیدن چشم ها میتواند سبب بروز این بیماری یا تشدید آن در افرادی شود که ژن این بیماری را با خود دارند. شروع keratoconus در اواخر نوجوانی یا در ابتدای 20 سالگی و پیشرفت تدریجی آن تا 35 سالگی، با شکایت هایی ناشی از تغییر نمره عینک همراه بوده و با پیشرفت بیماری، دیگر استفاده از عینک نیز جوابگو نخواهد بود.

درمان کراتوکونوس

در صورت مراجعه به موقع و در شرایطی که بیمار در مراحل اولیه بیماری قرار دارد، چشم پزشک درمان معمول را انجام داده و اقدام به تجویز عینک و لنز تماسی می کند. اما اگر قوز قرنیه، پیشرفته تشخیص داده شود و بیمار دچار علائمی از قبیل عدم توانایی برای قرار دادن لنز های تماسی، افزایش تاری دید و آستیگماتیسم و نیاز به تغییر زود به زود شماره عینک طبی باشد، از نور ماوراء بنفش و قطره چشمی برای جلوگیری از پیشرفت بیماری استفاده میشود. در صورتی که بیماری به سطح پیشرفته رسیده باشد، پزشک شما ممکن است جراحی پیوند قرنیه را توصیه کند.

کلام پایانی

در این مطلب سعی شده است تا شما خوانندگان گرامی را تا حدودی با دلایل تغییرات مکرر نمره چشم آشنا نماییم. همانطور که می بینید بیماری های چشمی شامل طیف گسترده ای از علائم بوده که ممکن است شاهد اشتراکاتی در بین شان باشید. انجام معاینات چشمی سالانه به شما کمک میکند تا در اسرع وقت متوجه مشکلات احتمالی بشوید و درمان لازم را به موقع دریافت نمایید؛ پس به سلامت چشمان خود اهمیت بدهید!

ادامه مطلب

19 آذر, 1401

کاربرد فیلتر پلاریزه در عینک آفتابی چیست؟

عدسی های عینک آفتابی پلاریزه یا ضد تابش نور، تابش نور و خستگی چشم را کاهش می دهند.

عدسی های پلاریزه  بینایی و ایمنی را در برابر نور خورشید بهبود می بخشند. هنگام کار یا بازی در خارج از منزل، ممکن است ناامید شوید و حتی به طور موقت در اثر نور و تابش خیره کننده منعکس شده دچار کوری موقت شوید. این یک وضعیت بالقوه خطرناک است که عدسی پلاریزه می تواند از آن جلوگیری کند

رابطه نور و تابش خیره کننده با فیلتر پلاریز ه

معمولاً نور پراکنده می شود؛یعنی در زوایای مختلف از سطح ناهموار منعکس می شود. اما اگر سطح صاف باشد، مانند آب آرام یا یک قطعه صاف ورق فلز، نور در یک زاویه منعکس می شود. وقتی که نور مستقیم به چشمان شما منعکس می شود، دقیقا همان چیزی است که ما به عنوان نور و تابش خیره کننده می شناسیم. عینک آفتابی پلاریزه باعث کاهش درخشندگی و رفع این مشکل می شود

لنزهای پلاریزه چگونه کار می کنند؟

لنزهای پلاریزه دارای ماده شیمیایی خاصی هستند که برای فیلتر کردن نور روی عدسی  قرار می گیرند. مولکول‌های این ماده شیمیایی به‌ طور خاص در کنار هم قرار گرفته‌اند تا از عبور نور از عدسی جلوگیری کنند

 

در عینک آفتابی پلاریزه، فیلتر ، منافذ عمودی برای نور ایجاد می کند. فقط اشعه های نوری که به صورت عمودی به چشمان شما نزدیک می شوند می توانند در آن روزنه ها قرار بگیرند. به عنوان مثال، لنزها تمام امواج نور افقی را که از یک حوض صاف یا  کاپوت ماشین براق منعکس می شوند، مسدود می کنند.

در نتیجه  تصویری که با لنزهای پلاریزه می بینید کمی تیره تر از حد معمول است. اما اجسام با عدسی های پلاریزه واضح تر به نظر می رسند و جزئیات راحت تر دیده می شوند

چه زمانی از عینک پلاریزه استفاده کنیم؟!

افرادی که از عینک آفتابی پلاریزه استفاده می کنند، اغلب می گویند که پس از ساعت ها کار کردن زیر نور خورشید، کمتر از حد معمول خسته می شوند. عینک آفتابی پلاریزه می تواند انتخاب خوبی برای اکثر موقعیت های روزمره باشد.

 

چند موقعیت خاص هستند که در آن عینک آفتابی پلاریزه می تواند بسیار مفید باشد

 

1.صید ماهی: افرادی که ماهی می گیرند متوجه می شوند که عینک های آفتابی پلاریزه شده به شدت تابش خیره کننده را کاهش می دهد و به آنها کمک می کند تا راحت تر ببینند.

2.قایقرانی: یک روز طولانی در آب می تواند باعث خستگی چشم شود. همچنین ممکن است زیر سطح آب را بهتر ببینید، که در صورت رانندگی با قایق نیز مهم است.

3.گلف بازی: بسیاری از گلف بازان متوجه شده اند که لنزهای پلاریزه تابش خیره کننده را در مسیرها کاهش می دهند و در صورت تمایل می توانید عینک آفتابی پلاریزه را در هنگام گلف بازی استفاده کنید ..

4.اکثر محیط های برفی : سطح صاف برف باعث تابش خیره کننده می شود، بنابراین برای راحت تر دیدن، یک جفت عینک آفتابی پلاریزه  انتخاب خوبی است.

چه زمانی از عینک آفتابی پلاریزه استفاده نکنید!؟

 

مواردی وجود دارد که لنزهای پلاریزه توصیه نمی شوند-

 

LCD هنگام نگاه کردن به صفحه نمایش 1.

2.نگاه کردن داخل داشبورد ماشین

ATM 3.کار کردن با دستگاه های

3.کار کردن با تلفن های همراه

تابش خیره کننده یا نور، بیشتر ممکن است یک مزیت باشد

 

1.برای دیدن یخ در جاده ها هنگام رانندگی

2.برای دیدن لکه های یخی هنگام اسکی

هنگام رانندگی در شب می‌توانید عینک‌های پلاریزه استفاده کنید تا هنگام رانندگی در شب به کاهش تابش خیره کننده کمک کنند. هنگام استفاده از این عینک احتیاط کنید. عینک‌های پلاریزه در رانندگی شب ممکن است بیشتر از اینکه فایده داشته باشند مضر باشند

چون رنگ محیط اطراف را تیره میکنند

 

 چطور عینک آفتابی پلاریزه را از معمولی تشخیص دهیم؟

برای تشخیص عینک پلاریزه  روش‌های مختلفی وجود دارد اما ما در این مقاله به بررسی یکی از ساده‌ ترین راه‌های تشخیص عینک پلاریزه می‌پردازیم.

در این روش با استفاده از یک صفحه دیجیتال در دسترس شما می‌تواند انجام شود. کافی است نور صفحه دیجیتال را به بالاترین میزان افزایش دهید و در حالی که عینک بر روی چشمانتان قرار دارد سر خود را به سمت راست یا چپ تکان دهید. در صورتی که شما پس از نگاه کردن به صفحه دیجیتال نتوانستید رنگ های صفحه را بصورت عادی وهمیشگی ببینید و بصورت رنگ پریده دیدید ، عینک شما پلاریزه است

 

و اما ما در گالری عینک نوین جهت راحتی شما تست پلاریزه تهیه کردیم تا خیال شما از پلاریزه بودن عینک آفتابی راحت باشد

 

سخن پایانی

ما در این مقاله برای شما مزایا و معایب عینک آفتابی با قابلیت فیلتر پلاریزه را توضیح دادیم . دانستید که داشتن فیلتر پلاریزه  یکی از ویژگی‌های مهم عینک آفتابی است که می‌تواند از چشم و سلامتی شما محافظت کند.

حال شما می‌توانید با توجه به نیاز خود و در نظر داشتن ویژگی‌های عینک مناسب برای خرید عینک آفتابی استاندارد اقدام کنید

منبع مقاله: گالری عینک نوین

 

23 فروردین, 1401

 

کارخانه منراد با بیش از 125 سال تجربه فعالیت در حوضه عینک های طبی و آفتابی در سال 1896 توسط فردیناند منراد در شهر شوبیش گموند آلمان  با شعار واضح  (من قویاً به قدرت دقت اعتقاد دارم- کیلفیت همیشه پیروز خواهد شد)تاسیس شد و نسل به نسل در این خانواده اداره گردید

تا به الان که نسل چهارم خانواده منراد  درسال 2021 مدیریت آن را بر عهده دارند و در راستای گسترش شعار معروف خود به یکی از بهترین و گسترده ترین شرکت های تولید عینک های طبی و آفتابی در جهان محسوب میشوند

 • در اوایل 1980 منراد لولاهای تنظیم شونده را اختراع و به راحتی استفاده از عینک ها کمک شایانی داشت
 • نقطه عطفی که در مسیر کارخانه منراد به وجود امد اغاز همکاری آنها با کارخانه ماشین های جگوار بود که تا به امروز هردو در راستای تولید محصولات با استاندارد بسیار بالا طراح بی نظیر و استفاده از مواد خام کیفیت بالا همچنان با قدرت ادامه مسیر میدهندمنراد در ادامه مسیر رشد خود با بهترین طراح های مد آلمان شروع به همکاری کرده که موفق شدند 5 سال بعد از بزرگترین کلکسیون عینک های زنانه که بسیار مورد استقبال عموم قرار گرفت رونمایی کنند
 • در دهه 90 میلادی منراد در همکاری با شرکت های چینی موفق شد بیش از 500 تیم متخصص تولید گرد اوری کرده که قادر بودند بیش از 1.5  میلیون فریم در سال تولید کنند که این عدد در دوران خود بسیار عجیب و بزرگ بود.
 • در سال 2019 منراد در همکاری با بهترین برند فشن مد مونیخ بوگنر توانست مجموعه بزرگی از عینک های طبی و آقتابی اسپرت برای زنان و مردان بسازد که این کار همچنان با قدرت ادامه دارد.
 • بوگنر – هکت . جگوار جوپ مورگان و بسیار برند های دیگر از تولیدات پرفروش این شرکت آلمانی میباشند. که به سبب کیفیت بالا در حال حاضر مدل های زیادی از این برند ها در فروشگاه موجود بوده و سبب رضایت بسیار بوده و خواهد بود.
 • .

برندهای ما

X